Život mu ale zachránil hlavně tým lékařů. Zotavil se nad očekávání rychle. V úterý opustil specializované toxinologické centrum pražské Všeobecné fakultní nemocnici a byl na doléčení převezen do krnovské nemocnice. Jeho stav se během pouhého týdne od nešťastného uštknutí zlepšil rychle, že se od pátku už se léčí doma. Podle mluvčí krnovské nemocnice Evy Kijonkové neutrpěl žádné závažné poškození nervového systému.

„Z pohledu krnovských neurologů, kteří se o něj starali, není předpoklad, že by musel být dále neurologicky sledován. Je ale důležité sledovat také nález na srdci, které bývá toxiny zasaženo,“ uvedla Kijonková a dodala, že v historii krnovské nemocnice to bylo poprvé, kdy musela zajistit převoz pacienta po uštknutí exotickým hadem.

Přestože šlo o zcela mimořádný případ, rychlý a bezchybný postup krnovských lékařů zachránil pacientovi život. „Podle doktorky Slávky Stajančové z oddělení ARO krnovské nemocnice, která pacienta s uštknutím přijímala v prvních minutách po jeho příjezdu do nemocnice, je rozhodující vždy co nejdřív zajistit dýchací funkce,“ informovala mluvčí Kijonková.

Její slova potvrdil také lékař Jiří Valenta z pražské Všeobecné nemocnice na Karlově náměstí, který se specializuje na uštknutí exotickými hady. Podle něj při kousnutí mambou dochází k ochrnutí svalů a hrozí udušení. V první chvíli je nutné zajistit uštknutému pacientovi dýchání pomocí přístroje, protože v ten okamžik ho neohrožuje akutně na životě samotný jed, ale udušení.

Když má pacient zajištěno dýchání, je dalším nezbytným krokem zajištění antiséra. Existuje mnoho typů antisér proti jedům různých hadích druhů. Protože případy uštknutí exotickými hady jsou vzácné a antiséra mají omezenou životnost, musí si evropské nemocnice při shánění nejvhodnějšího anitiséra navzájem vypomáhat.

Petr Kelner měl štěstí nejen v tom, že se k němu v čas dostalo správné sérum, ale také mu mamba do těla nestříkla plnou dávku jedu. Uštkla ho zřejmě jen jedním zubem a přes látku pytle. Dalším významným faktorem byla fyzická kondice Patra Kelnera, který stráví mnoho času v posilovně, v tělocvičně nebo v ringu. Je nejen zkušený herpetolog a terarista, ale také vrcholový sportovec a mistr bojových stylů free fight a vale tudo. K jeho nejlepším výkonům patří titul mistra Evropy v těžké váze ve stylu vale-tudo.

Také jeho úspěchy v teraristice jsou obdivuhodné. Petr Kelner je jediným herpetologem na území Moravskoslezského kraje, který získal povolení chovat mamby černé. Chov tak extrémně jedovatých a smrtelně nebezpečných hadů k jakým patří mamba černá podléhá schválení a kontrole státní veterinární správy. Toto povolení se vystavují na tři roky.

Petr Kelner měl v době nešťastné nehody veškeré doklady ke svým mambám v pořádku. „Každý zájemce musí o povolení požádat předem než si jedovatého živočicha pořídí. Přímo u něj na místě pak zkontrolujeme podmínky, za kterých by zde byla zvířata chována. Pokud chov schválíme, musí nám majitel jednou ročně umožnit přístup ke zvířatům kvůli kontrole,“ vysvětlil René Šimík z Krajské veterinární správy Moravskoslezského kraje.