VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zemanová: Esoterika mne naplňuje

Krnov /ROZHOVOR/ -Proč se rozhodla studovat esoteriku a jak se s ní doplňuje zdravotní cvičení? Na to jsme se zeptali lektorky zaměřující se na tělo i duši Marcely Zemanové z Krnova „Esoterika naplňuje mou touhu po vědění jak lépe harmonicky a spokojeně žít a jak poznat sebe sama,“ řekla Marcela Zemanová

17.4.2011
SDÍLEJ:

Marcela Zemanová (vlevo) se zabývá nejen duší, ale také tělesnou schránkou. Jak sama říká, vše souvisí se vším, pokud nás bolí tělo není v pohodě ani duše. Foto: Archív Marcely Zemanové

Ženy zabývající se esoterikou, astrologií, numerologií nebo magií jsem měla řadu let zakódované jako přírodní typ oblečený v rozevlátých černých nebo batikovaných sukních. Jejich zjev v mých představách mnohdy hraničil s vizáží čarodějek. Když jsem ale čekala v restauraci na Marcelu Zemanovou, ženu zabývající se řadu let esoterikou a vším, co je s ní spojené, mé představy o vzhledu těchto zvláštních bytostí se rázem rozplynuly.

Ke stolu totiž mířila dlouhonohá křehká blondýnka s neobyčejně vkusnou vizáží a už od dveří mě vítala svým rozzářeným úsměvem. Mému pohledu neunikl zvláštní náhrdelník z bílého křišťálu, který zdobil Marcelin krk.

Má nošení kamenů na těle nějaký jiný význam, než jen zdobný prvek?

Určitě. Ráda se obklopuji kameny, nejen že mají rozličné barvy, ale vyzařují ze sebe také energii, která může člověku pomoci v různých životních situacích. Lidé si mnohdy s sebou kameny nosí jako amulety, buď v podobě valounků nebo jako šperky.

Jak jste se dostala k esoterice?

Od malička mě přitahovaly různé taje. Ať to byly karty, parapsychologie nebo proutkaření. Esoterikou jako takovou jsem se začala zabývat postupně. Nejprve to bylo ze zvědavosti, postupem času mě ale pohltila natolik, že jsem se jí začala zabývat naplno.

Co slovo esoterika vlastně znamená?

Název esoterika je odvozeno od řeckého slova esoterikós, v překladu to znamená vnitřní. Je to souhrn vědomostí a široká škála vědních oborů jako je například astrologie, magie, numerologie a jiné. Kdysi byly tyto vědy určeny úzkému okruhu zasvěcených lidí. Ti se esoterikou zabývali většinou tajně, protože jim hrozil velice přísný postih. V dnešní době jsou naštěstí informace všem volně přístupné.

Na co se z esoteriky zaměřujete nejvíce?

Blízká je mi astrologie, což je nauka o planetách, dómech a konstalacích, které mají vliv na náš život skrze osobní horoskop. Další odnož, která mě hodně zajímá, je nauka o čakrách – běžným okem neviditelných energetických centrech, jež jsou součástí našeho nehmotného těla. Vyrovnanost těchto energií ovlivňuje fyzickou i psychickou harmonii člověka, čili míru odolnosti organismu vůči okolním vlivům jako je stres, vztahy, hmotné i nehmotné zabezpečení a podobně.

Proč zrovna tohle zaměření?

Protože naplňuje mou touhu po vědění, jak lépe, harmonicky a spokojeně žít a poznat sebe sama.

Máte nějaký cíl týkající se studia esoteriky?

Hlavní můj cíl je sebepoznání, seberealizace, pochopení vztahů, životních lekcí. Zaměřuji se ale nejen na sebe samotnou, ale také na všechny, kteří mě požádají o radu či pomoc. Společně pak hledáme řešení pro danou životní situaci, či zdravotní problém. V podstatě využívám komplexní pojetí těla a duše.

Zjistila jsem, že se nezabýváte jen duší člověka, ale také jeho tělesnou schránkou.

Je to tak, vše je propojeno a vše se vším souvisí. Pokud máte jednu z těchto částí bytosti rozhozenou, nefunguje pořádně ani jedna. Zdravotním cvičením podporuji tělesnou i duševní harmonii. Semináři a kurzy zase pochopení, uvědomění a pozitivní myšlení, jejímž důsledkem je zkvalitnění psychického i fyzického zdraví.

Kde a jak jste načerpala vědomosti o esoterice?

Soukromým samostudiem. K pochopení některých věcí ale potřebujete učitele. Proto jsem absolvovala i spousty kurzů.

Jaké to byly?

Bylo jich poměrně dost. Esoterická škola Ateliér Duše v Praze, Astrologie, Feng-shuej, východní filosofie, čínská medicína a Hatha jóga. Dále pak Soukromá katedra psychologie v Brně. V roce 2008 jsem absolvovala kurz Sportovní masér pro regenerační a rekondiční služby v Praze. Poslední studium jsem dokončila v roce 2010. Jednalo se o studium na škole Palestra v Praze obor Zdravotní cvičitel pro poskytování služeb ZTV.

Zdravotní cvičení? To mě zajímá. Od kdy předcvičujete pro veřejnost a v čem je toto cvičení tak dobré?

Předcvičuji od podzimu 2010. Klady zdravotního cvičení spočívají v mnoha věcech. Příjemné je, že je vhodné pro všechny věkové kategorie. Pomáhá řešit mnoho druhů potíží celého těla. Například gynekologické a urologické potíže, podpora početí, inkontinence a podobně. Díky cvičení předejdete bolestem páteře a zad, čímž v dnešní době trpí velká část lidí. Příčinou bolestí zad je převážně sedavé zaměstnání, špatné držení těla, vývojové vady mírnějšího typu jako skoliotické držení či nevyvinuté svalstvo. Cvičení je vhodné také k poúrazovému doléčení. Dále pak pro sportovce k vyvážení svalové nerovnováhy jednostranným sportem jako je tenis, gymnastika a tak dále. Pro maminky je možné cvičení s dětmi, aby se podpořil jejich správný vývoj páteře, pánve a naučily se správně dýchat. Pro lidi s psychicky náročným zaměstnáním je dobré dechové a relaxační cvičení pro snížení svalového napětí. Tím se zkvalitní usínání a samotný spánek a dosáhne se psychické vyrovnanosti narušené vlivem stresů.

Vidím, že jeho využití je opravdu rozsáhlé. Kde a kdy cvičíte?

Místnost na cvičení mám vOpavské ulici v Krnově, kde je i esoterický krámek. Zdravotní cvičení je maximálně pro šest osob, vzhledem ke kvalitě a kontrole správnosti každého cvičence. V pondělí cvičím od 20 hodin dechové cvičení, v úterý od 18 hodin zdravotní cvičení zaměřené na bolesti páteře a ve čtvrtek od 18 hodin mám jógu. Nemám problém ani s individuálními objednávkami.

Co všechno si můžeme představit pod pojmem zdravotní cvičení?

Zdravotní cvičení vždy vychází z fyziologie těla čili správné funkčnosti zdravého těla. Zdravé tělo je tělo bez bolestí a omezení v pohybu. Lektor člověku pomůže rozpoznat, kde je zdravotní problém. Díky tomuto určení pak zvolí vhodné cviky klientovi na míru. Lektor sleduje, co se ve svalových zřetězeních odehrává, dohlíží na správnost změn pohybových stereotypů. Jeho úkolem je pomoci klientovi co nejvíce navrátit původní funkčnost páteře, kloubů, ztuhlých či neaktivních svalů.

Nabízíte pouze hodinové lekce nebo pořádáte i víkendové soustředění?

Předcvičuji i na víkendových pobytech. Konkrétně jezdím s klienty do Čeladné v Beskydech. Nejbližší termín je 15. až 17. dubna. Víkendovky jsou příjemné v tom, že jsou intenzivnější než hodinová cvičení. Člověk se odreaguje od všedních starostí v krásném prostředí Beskyd.

Autor: Markéta Charousková

17.4.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Myslivci v Razové připravili pochutnání na jídlech se zvěřiny.
8

OBRAZEM: Zvěřinové hody v Razové

Sečení borůvčí ve Velkém Kotli a na Petrových kamenech v Jeseníkách
8

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Děti narozené v krnovské nemocnici

Vážení čtenáři a rodiče, díky vstřícnosti krnovské nemocnice vám přinášíme pravidelně každý týden na našich stránkách fotografie nejmladších obyvatel regionu.

Dobré srdce Krnova: hudba, rampa i parkourové hřiště

V sobotu se na krnovském náměstí odehraje zábavné odpoledne Dobré srdce Krnova. Program začíná v 15 hodin koncertem a autogramiádou Johnyho Machette a Ezyho a ukončí ho kolem 22 hodin koncert Janka Ledeckého.  

Krnovští fanoušci vojenské historie se předvedou na bojišti se svým kanónem

Krnovský Klub vojenské historie KVH Maxim oblékne uniformy Wehrmachtu a se svým kanonem vyrazí do bitvy. U Králík dnes začíná akce Cihelna, která nás vrátí k válečným událostem v roce 1945.

Renesanční zámek v Branticích je na prodej

V těchto dnech se v nabídce realitní kanceláře objevila nabídka renesančního zámku ze 16. století v Branticích. Reprezentativní objekt s 31 místnostmi po částečné rekonstrukci je k mání za 16 milionů korun.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení