VYBRAT REGION
Zavřít mapu

POZNÁMKA FIDELA KUBY: Polská inspirace

Nové Heřminovy jsou dlouhá obec s řídkou zástavbou. Domky jsou roztroušené po údolí, takže za normálních okolností by nikoho nenapadlo budovat právě zde kanalizaci.

4.4.2017
SDÍLEJ:

Přehrada Włodzienin byla dokončena v roce 2007 přibližně na úrovni mezi Krnovem a Úvalnem. Leží asi deset kilometrů od Krnova a dvacet kilometrů od Opavy.Foto: DENÍK / Fidel Kuba

Byla by příliš dlouhá, drahá, komplikovaná. Navíc je zde nutné splašky přečerpávat, což prodraží stočné. Pro Heřminovy jsou lepší individuální čističky u domů, které mají ve srovnání s kanalizací minimální provozní náklady.

Stát Heřminovům vnucuje kanalizaci darem. Kvůli přehradě.

Heřminovy ale nestojí o drahé stočné ani o přehradu.

Minulý týden také krnovské zastupitelstvo řešilo, že s heřminovskou přehradou to vypadá na dlouhé lokte, pokud vzpurná obec neprodá své pozemky státu. „V některých věcech by se Česká republika bez obav mohla inspirovat ve svém okolí. Narážím například na Polsko, kde zákon o vyvlastnění je nepoměrně procesně jednodušší než u nás, pokud jde o stavby, které slouží ve veřejném zájmu," přispěl do diskuse krnovský místostarosta Michal Brunclík.

Polskou inspirací pro Česko je především nová přehrada Włodzienin, česky Vladěnín. Leží stejně daleko od Krnova jako Nové Heřminovy. Také přehrada Vladěnín byla odpovědí na tragické povodně 1997. Také ona měla nastartovat turistický ruch a pomoct se suchem.

Okolní obce se nadchly pro vizualizace krásných pláží, přístavů s jachtami a podobné vábničky.

Je vidět, že Poláci se s ničím nemažou, protože na rozdíl od Heřminov je přehrada Vladěnín už dávno hotová. Bohužel je prázdná a rozvojové projekty leží v šuplíku.

V roce 2007 při pokusu o napuštění se přehrada Vladěnín změnila v žumpu, protože ani polské obce s řídkou zástavbou nestojí o kanalizaci a drahé stočné. Polské budovatele přehrad nezastaví taková drobnost jako septiky nad hrází místo kanalizace. Smradlavou přehradu napájenou odpadní vodou po roce museli vypustit.

Za povodní může fungovat jako suchý poldr, ale jisté to není, protože hráz prosakuje. Před soudem nikdo za nic nemůže. Zemědělci dno nádrže zas přeměnili na pole.

Zajeďte si do Vladěnína na 17 metrů vysokou hráz pro inspiraci. Největší investice je současně největší průšvih a bizarní turistická atrakce.

Autor: František Kuba

4.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hydrolog Jan Unucka z Českého hydrometeorologického ústavu.

Hydrolog Jan Unucka: Doprava a kvalita vody je věčný problém

Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nová parkovací místa v Bruntále

Bruntál – Motoristé v Bruntále se dočkají dalších parkovacích ploch. Na některých místech ve městě by mělo do konce podzimu vzniknout až na šedesát parkovacích míst.

Dračí lodě na Hartě

Hladina a břehy přehrady Slezská Harta se opět promění na scénu se skvělou podívanou. V zátoce u Leskovce nad Moravicí proběhnou o víkendu 25. až 27. srpna závody dračích lodí. Zábava je to jak pro závodníky, tak i pro diváky.

Anděl Páně na náměstí

Na náměstí Míru v Bruntále se chystá akce Loučení s létem.

Den obce ve Staré Vsi

Obecní oslavy Staré Vsi proběhnou v sobotu 26. srpna od 14 hodin v tamním kulturním domě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení