VYBRAT REGION
Zavřít mapu

POZNÁMKA FIDELA KUBY: Mnichov 
a Postupim

Zaujaly mě dvě historické události. Němečtí rodáci při nedávné návštěvě Krnova vzpomínali na takzvaný hladový pochod. Označuje událost v rámci divokého odsunu, při které v červnu 1945 zahynuly následkem vyčerpání a špatného zacházení asi tři stovky krnovských Němců. Před týdnem jsme si připomněli Liptaňskou tragédii. V září 1938 zradikalizovaní místní Němci v Liptani zavraždili šest českých pohraničníků. Zkusme se zamyslet, co tyto dvě události mají společného.

27.9.2016
SDÍLEJ:

Zástupci Čs. obce legionářské jednoty společně s představiteli Českého svazu bojovníků za svobodu a za doprovodu starostky obce Liptaň položili ve středu 21. září kytice k místnímu pomníku, který připomíná tragédii, která se odehrála 22. 9. 1938.Foto: Pavel Rapušák

Mnichovskou dohodu podepsaly 30. září 1938 Británie, Francie, Německo a Itálie. Dohodly se, že Československo do deseti dnů předá Německu Sudety neboli pohraničí obývané Němci. Zástupci Československa nebyli přizváni, takže pro dohodu se u nás vžil podtitul „o nás bez nás" nebo „Mnichovská zrada".

Henleinovci nevydrželi čekat, až jim Mnichovská smlouva dá právo zabírat pohraničí. V desítkách měst a obcí s převahou německého obyvatelstva došlo k útokům na symboly Československa. Začalo to rozbitými výlohami českých obchodů a končilo teroristickými útoky na služebny pohraničníků a úřady.

V Liptani 22. září 1938 zfanatizovaní Němci postříleli šest členů Stráže obrany státu. Kdyby henleinovci místo vraždění počkali pár týdnů na Mnichovskou dohodu, mohli v říjnu legitimně převzít moc v Liptani a ohánět se přitom mezinárodním právem.

Liptaňská tragédie je zločin z netrpělivosti.

Na konferenci v Postupimi v srpnu 1945 usedly za jednací stůl Sovětský svaz, USA a Anglie. Vítězné mocnosti rozhodly o vysídlení Němců z Československa. Poražení Němci do toho neměli co mluvit, takže verdikt z Postupimi vnímají optikou zrady „o nás bez nás".

Také Češi měli horké hlavy, co nečekaly, až odsun dostane právní základ. V červnu 1945 vyhnali na 3000 krnovských Němců na hladový pochod přes Jeseníky do Králik. Asi deset procent útrapy pochodu nepřežilo. Kdyby Češi vydrželi čekat na Postupim a Benešovy dekrety, byl by odsun Němců legitimní akt v souladu s mezinárodním právem.

Také divoký odsun byl zločin z netrpělivosti.

A mě Mnichov i Postupim připomínají dodatečnou legalizaci černé stavby.

Autor: František Kuba

27.9.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Šestý ročník rodinného festivalu Rockem proti přehradě v Nových Heřminovech.
1 39

OBRAZEM: Nové Heřminovy Rockem proti přehradě

Rychlovlak. Ilustrační foto.

Proč nejezdí vlaky rychleji

Naučná stezka Kabátův kopec připomene také cvičiště sovětských okupačních vojsk

Máme si působení sovětských okupačních vojsk v našich městech připomínat, nebo se raději snažit na tyto události zapomenout?

OBRAZEM: Sraz historických vozů Škoda v Bruntále

/FOTOGALERIE/ Náměstí Míru v Bruntále zaplnily skoro dvě stovky vozů Škoda 110R Coupé.

Zesnulí v krnovském a bruntálském regionu

Vážení čtenáři, na webových stránkách Bruntálského a Krnovského Deníku přinášíme seznam zesnulých v našem regionu za uplynulé období.

OBRAZEM: Zvěřinové hody v Razové

Na dobrotách ze zvěřiny si pochutnávali lidé v Mysliveckém domě v Razové. Tamní myslivci připravili v sobotu 19. srpna pro návštěvníky posezení jak uvnitř v prostorném sále, vyzdobeném trofejemi, tak i venku na lavičkách pod přístřešky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení