Jeho příběh celosvětově proslavil film Schindlerův seznam, ale osudy Emilie Schindler teprve čekají na své literární či filmové zpracování. Přesto i její zásluhou bylo zachráněno mnoho Židů. Pouze díky její iniciativě a péči přežila většina promrzlých a vyčerpaných vězňů transportu, který přijel do Brněnce, ve kterém Schindlerovi tehdy žili, z polského Goleszówa, což byla pobočka Osvětimi.

Režisér Steven Spielberg, který natočil slavný Schindlerův seznam, nechal samotnou Emilii objevit se na plátně jen krátce v závěrečné scéně, když pokládala kámen na hrob manžela. Emilie Schindlerová byla za svou aktivitu během války oceněna titulem „Spravedlivá mezi národy“ a dostala i vysoké argentinské státní vyznamenání. Argentina byla totiž zemí, kde Schindlerovi našli po válce svůj nový domov.

Emilie Schindlerová zemřela v roce 2001 v nemocnici ve Strausbergu. Autorkou výstavy, která bude otevřena v krnovské synagoze v pátek 17. října v 18 hodin, je kurátorka kulturní péče o sudetské Němce Dr. Eva Habel z Mnichova. V doprovodném programu slavnostní vernisáže vystoupí s hebrejskými, jidiš a německými písněmi Jana Sedláčková a Lenka Janoušková.

(voz)