VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Třicet let na zakřiveném plátně: rarity i klasika

Krnov /PŘEHLED FILMŮ/ - Letošní přehlídka KRRR!. pojme třicet let z éry 70mm filmu. Nejstarším uváděným snímkem bude drama 55 dní v Pekingu z roku 1963, nejmladším Vetřelec 3 z roku 1992. Celkem přehlídka nabídne devět celovečerních filmů, některé v republikové premiéře.

8.4.2011
SDÍLEJ:

KRRR! neboli krnovský festival filmů sedmdesátek začal 8. dubna. Foto: DENÍK/Fidel Kuba

„Naší snahou je v prvé řadě uvést známé i méně známé snímky na 70mm formátu. Jedná se nejen o filmy natáčené přímo na negativ 65 mm, ale také o zvětšeniny, tedy filmy, které byly natáčeny na klasický 35mm filmový pás a poté byly na 70mm pás vyzvětšovány,“ vysvětlil dramaturg přehlídky Jakub Klíma.

Stáří filmu také samozřejmě ovlivňuje kvalitu, především barvy obrazu. Na letošní přehlídce se objeví jak velmi kvalitní restaurované kopie, například Za zvuků hudby nebo PlayTime, ale i zábavně načervenalý původní materiál. Ten zastupují filmy Duna, Old Shatterhand nebo Dobyvatelé ztracené archy.

„Diváci uvidí nejen snímky, které již v době svého vzniku plnily kinosály na celém světě, třeba letos třicetiletí Dobyvatelé ztracené archy, ale rovněž snímky, které patří spíše mezi klubové, například životopisný snímek Vzlet,“ doplnil Klíma. Konkrétně snímek Vzlet si odbude festivalovou reprízu, patřil mezi filmy uváděné na nultém ročníku. Republikové premiéry letos zastupují válečné drama 55 dní v Pekingu, vědeckofantastická Duna a muzikál Za zvuků hudby. Přestože program přehlídky je už pojištěn smlouvami, organizátoři mají špatné spaní. Některé filmy totiž dorazí až na přehlídku.

Dva snímky dovezou Francouzi, Duna na sklonku minulého týdne ještě čekala na odeslání v USA. „ Opět si vyrábíme vlastní titulky. Filmy, které již máme v Krnově, jsme na noční projekci s titulky synchronizovali. S těmi, které dorazí na poslední chvíli si budeme muset poradit až během přehlídky,“ přiznal vrchní titulkovač Martin Bodešinský.

Už od prvního ročníku festivalu dokážou krnovští organizátoři jakýkoliv film sami opatřit českými titulky, které se promítají na plátno zvláštním přístrojem přímo ze sálu. Někdy se podaří sehnat fonetický přepis českého dabingu, se kterým byl film uváděn, někdy se dá překlad najít na internetu, a když není zbytí, Krnované si film do českých titulků přeloží sami.

Raritou je i samotná synchronizace titulků s filmem při festivalové projekci. „Holanďané to při poslední přehlídce pojmenovali – titulkovací zařízení po česku,“ přiznal jaké reakce vzbuzuje krnovské manuální promítání titulků do dialogů na plátně Bodešinský. Toho čeká opět po festivalu pracovní úraz v podobě prstu jako z pohádky O třech přadlenách.

„Sice je pořád musím odklikat ručně, ale jen při pracovní projekci. Potom už jsou ( s případnými chybami promítány samostatně. Mašiny máme propojené přímo s počítačem, takže nemusím sedět v sále,“dodal Bodešínský.

ZAJÍMAVOSTI O FESTIVALOVÝCH FILMECH

- Old Shatterhand byl jedinou mayovkou natočenou na 70mm formát. Paradox je, že nevznikl podle předlohy Karla Maye, ale scénář byl uměle vytvořen. Ve filmu se objevilo na 500 komparsistů, ušilo se více než 600 indiánských kostýmů a na 400 uniforem vojenské kavalérie. Vyrobeno bylo i čtrnáct krytých vozů a používalo se 300 revolverů. Místo natáčení bylo vzdálené 140 kilometrů od hotelu a hlavní představitelé proto museli každý den dojíždět. Na film bylo prodáno přes tři miliony vstupenek.
- Duna je prvním barevným filmem Davida Lynche. Šlachy, viditelné během Paulovy snahy zaháknout se za červa, jsou vyrobené z prezervativů. Původním autorem kulis měl být švýcarský surrealistický výtvarník, později tvůrce Vetřelce, H.R. Giger. Na filmu se pracovalo šest let, z natočeného materiálu vznikl čtyřhodinový film, který musel být radikálně sestříhán. David Lynch i přes slíbené právo posledního střihu, tuto možnost nedostal a konečný film vyrobilo studio.
- Pro film Vetřelec 3 H.R.Giger kompletně přepracoval Vetřelce. V podstatě navrhl zcela nové monstrum, které místo vnitřní čelisti mělo jazyk, upravenou hlavu, lidské rty, chyběly zádové roury a celkově měl nový vetřelec dravější vzezření. Děsivé monstrum však nebylo přijato a na plátně se objevila jen lehce upravená verze.
- Playtime je vrcholem tvorby francouzského herce, scenáristy a režiséra Jacquese Tatiho. Získal mezinárodní úspěch, Zvláštní cenu poroty v Cannes a Oscara pro nejlepší neanglicky mluvený film, ale přivedl pro finanční neúspěch Tatiho k bankrotu. Tati pro natáčení nechal vybudovat zmenšené plně funkční městečko, což si spolu se 70mm formátem vyžádalo obrovské náklady.
- Za zvuků hudby zachránilo před krachem studio Twentieth Century Fox zcela finančně vyčerpané velkofilmem Kleopatra. Film ve své době překonal na tržbách i tehdy nejúspěšnější kasovní trhák Jih proti Severu. Ačkoliv se film odehrává za II. světové války, v jednom záběru je vidět krabice od ovoce a na ní zřetelný nápis Product of Israel. Chybička se vloudí.
- 55 dní v Pekingu od doby svého vzniku až do současnost nebylo oficiálně uvedeno do české kinodistribuce. V Krnově se odehraje česká premiéra. Vzhledem k politické situaci nebylo možné natáčet film v Číně, a tak se tvůrci rozhodli přesunout do Španělska, kde na planině nedaleko Madridu vytvořili na šedesáti akrech repliku Pekingu z roku 1900. Někteří Asiaté jsou tudíž maskovaní Evropané. Velká část kostýmů použitá ve filmu byla autentická a pocházela z doby vlády císařovny Cch‘-si, pro natáčení je zapůjčila jedna významná rodina z Florencie, která je získala krátce po konci Boxerského povstání.
- Ve filmu Nebeské dny ztvárnil hlavní roli Billa Richard Gere. Před ním ji však odmítli Al Pacino i Dustin Hoffman. John Travolta se o ni ucházel, casting vyhrál, ale televize ABC jej neuvolnila z natáčení nasmlouvaných pořadů. Exteriéry se natáčely v Albertě v Kanadě. Kulisy byly vytvořeny z překližky, včetně farmářova domu. Záběr na Billa padajícího obličejem do vody byl natočen ve velkém akváriu v obýváku, záběr kobylek vznášejících se k nebi byl natočen pozadu. Štáb z helikoptéry sypal arašídy a herci chodili pozpátku. Film byl téměř výhradně natočen v období střídání dne a noci. Terrence Malick chtěl v záběru čistou oblohu bez slunce.

Program festivalu KRRR!

DITA VOZNICOVÁ

8.4.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Jmenuji se JAKUB ILJAŠEVIČ, narodil jsem se 14. srpna 2017, při narození jsem vážil 3000 gramů a měřil 47 centimetrů. Rodiče Monika a Daniel. Bydlíme v Jindřichově ve Slezsku.
4

Děti narozené v krnovské nemocnici

Tisíce lidí přilákala v sobotu 13. srpna 2016 na krnovské náměstí akce Dobré srdce Krnova.

Dobré srdce Krnova: hudba, rampa i parkourové hřiště

Renesanční zámek v Branticích je na prodej

V těchto dnech se v nabídce realitní kanceláře objevila nabídka renesančního zámku ze 16. století v Branticích. Reprezentativní objekt s 31 místnostmi po částečné rekonstrukci je k mání za 16 milionů korun.

Krajští radní zasedali v Bruntále

Kam putují krajské peníze? Co se v okrese Bruntál opraví? Nedostatek pracovních příležitostí na straně jedné a chybějící kvalifikovaní pracovníci na straně druhé. To jsou některá z témat, kterými se zabývali krajští radní na svém výjezdním zasedání v Bruntále.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Zámek Linhartovy má půvab i v noci

Zámek v Linhartovech nabízí i noční program. V sobotu 19. srpna to bude noční prohlídka s ohňostrojem a UFO, a 27. srpna se nádvoří opět změní v letní kino a nabídne českou komedii Špunti na vodě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení