VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sbírka básní krnovského rodáka Tomáše Hájka

Krnov – Planeta Euforikum, sbírka refl exivní lyriky z pera krnovského rodáka, absolventa lékařské fakulty a filosofie Tomáše Hájka, po více než dvaceti letech navazuje na jeho básnickou prvotinu Stoupání do plynu.

13.6.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/archiv

Přestože autor mezitím vydal několik knih z aplikované filosofie, psal prózy, dramatické texty a eseje, nyní se zase vrací k poezii – tedy na začátek. MUDr. Tomáš Hájek se narodil 6. ledna 1964 v Krnově. Zabývá se filozofií, ekologií a památkovou péčí, publikuje literární, umělecko-kritické a publicistické texty.

Působil ve státní správě v oblasti životního prostředí a památkové péče, byl členem České komise pro UNESCO. Vydal několik knih v duchu aplikované filosofie, například Příběh drobných památek (2001) nebo Zánik a vznik památkových péčí (2005), jakož i prozaických knížek (mj. Diagnóza 729, 2001; Spánek a naděje, 2005). Píše rovněž dramatické texty.

Od roku 2009 uveřejňuje své eseje i na Slovensku v časopisech. Je také spoluautorem přírodovědecky pojatých prací týkajících se ochrany a tvorby kulturní krajiny a památkové péče. Jako básník debutoval roku 1985 v almanachu Klíčení; v roce 1991 vydal svou prvotinu, sbírku Stoupání do plynu.

Návrat k poezii

Hájkův návrat k umění básnickému, návrat, na nějž se čekalo více než dvě desetiletí, nakonec není ničím nepřirozeným či protismyslným. Právě naopak. Jeho sbírka s poněkud trpkým názvem Planeta Euforikum (Praha, Cherm 2013) přichází v pravou chvíli. Básníkova druhotina je vydávána v době, kdy v české poezii opět zřetelně sílí etický základ básnické výpovědi, důraz je kladen na otázky mravní a tím pádem také otázky filozofické jako by získávaly pomyslně navrch nad otázkami estetickými.

Vychází v době, kdy bytostné sepětí estetična a etična v poezii nabývá podoby přímého, třebaže právě u Hájka značně sofistikovaného oslovování čtenáře. Titul knihy nicméně vybízí k tomu, abychom se při četbě jejích slok a veršů dotazovali, kde z ní vyvěrá nějaká rozjařenost, z čeho pramení příjemné čili euforické subjektivní pocity, co je to vůbec za planetu, že by ta naše?

Planeta Euforikum

Sbírka Planeta Euforikum je zjevně poznamenána tíhnutím k reflexivní lyrice, uchopující nadčasové možnosti lyrického vyrovnávání se s nelyrickým světem, a snad proto je výrazně poznamenána autorovým směřováním k žánru svébytných novodobých alegorií.

Za příklad může sloužit báseň Modrý mramor z vesmírné Carrary: „Vesmír je materiál (jako porfyr, žula, břidlice), / většinou je ale z modrého mramoru, / který se těží ve vesmírné Carraře. // Je známo, že modrý mramor létá, / jako modrý mramor se těží, / modrý mramor i vane. // Rudý posun ve spektru říká, že se vesmír rozpíná, / ve vesmírné Carraře my horníci, kameníci / pracujeme v modrém posunu – vesmír se vydává. // Vydává se ze sil a stává se slavností."

Co je však pro sbírku zcela podstatné? Kdysi se o poezii tohoto typu říkávalo, že jde o „poezii vědeckou" (psával ji jiný básnící lékař a esejista Miroslav Holub, ale také zejména ve svých počátcích krnovský lékař a básník Dušan Cvek), někdy se o tom typu básnění prohlašovalo, že jde o „poezii všedního dne", k níž ovšem patří i radikální filosofické úvahy.

Poloha myšlenkového vzdoru proti životním a zejména racionalistickým zvyklostem se ve sbírce snoubí s navenek protichůdnou polohou myšlenkového přitakání světu vezdejšímu, v němž archaické (snad) zachraňuje to moderní a to moderní (snad) v sobě zachrání to starobylé sebezáchovné a sebeurčující.

Nejpozoruhodnější pro mne je nicméně autorovo do básně vtělené sdělení, že znovu pochopil primát poezie, že jí dal přednost před mnoha dalšími uměními, i když se nezříká ani psaní próz nebo dramatických textů, a že je dnes poučenějším básníkem, který ozřejmováním si básnického tvaru zároveň pootevírá prostor určité vnitřní obrazivosti, že pokročil k nikdy neukončenému projasnění vlastní filosofie činu i filosofie poznání.

Libor Martinek

Autor: Redakce

13.6.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Dračí lodě na Hartě

Anděl Páně

Anděl Páně na náměstí

Den obce ve Staré Vsi

Obecní oslavy Staré Vsi proběhnou v sobotu 26. srpna od 14 hodin v tamním kulturním domě.

Dušan Žmolík pomáhá Břidličné, Besta nebude

Velkou posilu do svých řad ulovila Břidličná. Před sobotním duelem s Čeladnou se k týmu připojil bývalý záložník Slezského FC Opava či Kobeřic Dušan Žmolík.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Kůrovcová kalamita způsobuje obrovské ztráty

Kůrovec trápí lesníky na Opavsku a Bruntálsku již mnoho let. Na jeho šíření se významnou měrou podílí současné podnebné podmínky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení