VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na zámku Linhartovy začalo Kulturní léto

Kulturního léto na linhartovském zámku nabízí spoustu nových expozic.

24.6.2017
SDÍLEJ:

Linhartovský zámek. Ilustrační foto.Foto: DENÍK / Fidel Kuba

Návštěvníkům program Kulturní léto představil kastelán Jaroslav Hrubý, který zámku vtisknul jeho atmosféru. „Tak se nám zase rozběhlo to krásně pohodové soukolí prohlídek, výstav, koncertů a dalších akcí. Zastaví se až 8. prosince vánočním koncertem," glosoval zahájení nové sezony kastelán Hrubý, který našel pro oživení zámku řadu ochotných spolupracovníků.

OBRAZY

Lucie Holíková ze Zlína na zámku představila své obrazy plné fantazie, které inspirovaly proměny přírody a mytologie. Britský fotograf Christian Davies zaplnil výstavní prostory svým pojetím krajinářské fotografie.

Jako obvykle se zase o něco rozrostla Cesta pravěkem v Dětské galerii, která je výsledkem práce učitele Jaroslava Hrubého a žáků z jeho výtvarné dílny na Základní škole v Městě Albrechticích.

Pamětníci si mohou zavzpomínat u sbírky hraček ze dřeva, které pro letošní sezonu zámku zapůjčila paní Čeledová ze Slušovic.

Rozsáhlou sbírku vláčků pana Grňálka z Opavy symbolicky doplnila miniexpozice elektrických vláčků Veroniky Glötzerové, která je vystavila jako vzpomínku na tatínka. Do dětství vrací návštěvníky ukázky, co všechno se dá postavit ze stavebnice LEGO, tak její česká sestra stavebnice SEVA, kterou do Linhartov zapůjčil Jan Stránský ze Semil.

Dalším českým retro pokladem na zámku jsou nafukovací hračky z Fatry Napajedla, který každý pamětník měl v dětství doma nebo ve školce. Tuto expozici zapůjčila Kamila Kopáčková z Napajedel.

K zámku už neodmyslitelně patří expozice z Poštovního muzea Praha, která letos zaujme filatelisty tvorbou Václava Zapadlíka. Do Linhartov přijel jeho dílo osobně představit ředitel muzea Jiří Střecha s kolegy. Zámecká obrazárna představila tvorbu akademické sochařky Genzerové, kterou zapůjčila její dcera Šárka Váchová z Prahy.

Sbírat se dá snad úplně všechno. Napadlo by vás ale sbírat pítka, jaké známe z lázeňských kolonád? Sbírku těchto porcelánových skvostů na zámku vystavují manželé Kostkovi z Brna, kteří zde loni měli expozici polévkových mís a omáčníků.

„Zajímavá je i výstava panenek od paní Šustkové z Velkých Heraltic. Další panenky, které se na zámek dostaly na přání dnes již zesnulé sběratelky paní Hany Poráňové z Města Albrechtic, nám do opatrování předaly její dcery paní Přibylová a paní Růžičková. My slibujeme, že se o ně budeme vzorně starat, stejně jako o panenku od paní Marie Bémové.

Kdo neuvidí, neuvěří, jakou sbírku prasátek všeho druhu nashromáždili manželé Ryparovi z Vratimova. Ani paní Marie Šlachtová ze Zlatých Hor nezůstala se svou sbírkou hrníčků pozadu. Milovníci filmů a kina se přijdou na své díky expozici promítací techniky Pavla Tomeška z krnovského kina Mír," pokračoval v dlouhém výčtu letošních novinek Karel Knapp za fanoušky linhartovského zámku.

A pořád to ještě nejsou všechny hračky. Zaslouženou pozornost budí i rozsáhlá sbírka modelů aut Petra Kocourka z Krnova. A protože kulturní léto je mezinárodní, najdeme zde i polské vystavovatele.

Autor: František Kuba

24.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Svatbu měli v úvalenském kostele 21. září roku 1957. Jaký mají po šedesáti letech soužití recept na dobré manželství?

Anička a Josef jsou spolu šedesát let, jaký mají recept na dobré manželství?

Kryštof Krsek

Pistolář Kryštof Krsek ovládl mistrovství republiky

Do Jeseníků se vrátil majestátní orel skalní, po více než sto letech

Pro milovníky přírody je to výborná zpráva. Do Jeseníků se po více než sto letech vrátil orel skalní.

Kniha o Bruntále

V Městském informačním centru na náměstí Míru a na autobusovém terminálu v Bruntále si zájemci mohou zakoupit knihu nazvanou BRUNTÁL – Příběh nejstaršího města.

Sál na školení i oslavy

Výstavbu nového kongresového sálu dokončili v minulých dnech v Horním Benešově. Sál se nachází v Nerudově ulici a jeho kapacita je 80 osob.

Čtenáři lovili užovky objektivem

Článek v Deníku, že herpetologové hledají důkazy o výskytu užovky podplamaté na Krnovsku, měl velký čtenářský ohlas.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení