VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kniha Z jednoho pramene je zajímavou syntézou umění

Krnov -To, že může hudba, báseň a malba plynout z jednoho pramene a vše může být úzce propojeno, dokázala čtveřice umělců na nevšední besedě. Díky zajímavému večeru vznikla limitovaná edice knihy s CD nosičem.

31.3.2011
SDÍLEJ:

Renata Cahrousková při číslování a podepisování limitované edice knihy Z jednoho pramene...a z básně obraz, z obrazu píseň.Foto: DENÍK/Markéta Charousková

Krnovský hudebník Ivan Gajdoš, výtvarnice Renata Charousková, spisovatelka Irena Šindlářová a herečka Ivana Plíhalová, to je čtveřice zajímavých osobností, která před třemi lety uspořádala nevšední umělecký pořad nazvaný

„Z jednoho pramene…a z básně obraz, z obrazu píseň“. Díky sponzorskému daru Galerie v podkroví vyšla limitovaná edice knihy s CD nosičem, která bude v následujících dnech k zapůjčení v krnovské městské knihovně.

Z besedy vznikl nevšední projekt

„Kniha je výsledkem jednoho zvláštního podvečera, který se uskutečnil v květnu roku 2008. Prvotní myšlenka celého projektu je ale mnohem starší,“ upřesnila jedna z autorek Renata Charousková. Spisovatelku Irenu Šindlářovou a výtvarnici Renatu Charouskovou oslovil Literární klub v Olomouci s tím, zda by mohly uspořádat besedu o jejich vzájemně se prolínajícím díle a autorky jejich nabídku přijaly.

Besedu pojaly ale úplně odlišným způsobem, než bývá zvykem. „Obě jsme se shodly na tom, že je nám nepříjemné odpovídat na kladené dotazy. Proto jsme se rozhodly vymyslet něco jiného a zcela nevšedního. Napadlo nás, že Irena napíše básně a já na jejich téma namaluji obrazy. Protože mě vše chtěly ještě víc oživit, oslovily jsme krnovského hudebníka Ivana Gajdoše, aby ke všemu složil hudbu,“ popsala ve zkratce celý proces Renata Charousková. Plán byl hotov, teď už nic nebránilo tomu, začít na projektu pracovat.

Téměř vše se řešilo přes internet

„Protože Irena žije v Olomouci a já v Krnově, téměř vše se řešilo po internetu. Mailem mi poslala texty básní a já začala malovat. Ne vždy to bylo jednoduché. Některé básně pocházely z dob, kdy Irena psala texty k písním a v mnohých z nich byla jistá dávka dekadence.

Já jsem v té době prožívala euforické období, takže mi chvíli trvalo, než jsem se do básní vcítila a ztotožnila se s nimi,“ popsala začátek celého procesu krnovská výtvarnice. Protože je to ale člověk s nesmírně vyvinutým vnímáním, stačilo pár tahů štětcem k tomu, aby začalo vznikat zajímavé dílo.

#nahled|http://g.denik.cz/75/94/krnov_charouskova_dilo_110331_denik_clanek_solo.jpg|http://g.denik.cz/75/94/krnov_charouskova_dilo_110331.jpg|Malá ochutnávkaz díla, které bude figurovat v květnové akci.#

Barvy hrály důležitou roli

Autorka obrazů miluje barevnost olejových barev a ani tentokrát neudělala výjimku. Nemalovala však na plátno, jak bývá zvykem, ale na tvrdý karton. V její malbě nechybí prolínající se barevnost, která je pro její tvorbu více než typická. V průběhu poetického večera, který se uskutečnil v sále olomouckého Muzea umění, byly obrazy vystaveny na stěnách a zároveň promítány na plátno.

Zatímco herečka Ivana Plíhalová recitovala text básně, bylo na plátně promítnuto aktuální dílo, které k básni patřilo. Po přečtení básně zahrál Ivan Gajdoš skladbu inspirovanou daným textem. Publiku tak bylo v citlivě komponovaném pořadu umožněno vyslechnout deset básní, vnímat deset výtvarných děl a naslouchat deseti skladbám, jež vznikly z jednoho pramene, v působivé propojenosti,“ popsala uměleckou produkci Renata Charousková.

Sponzor zafinancoval sto padesát výtisků

Myšlenku a režijní kvalitu měla i samotná prezentace básní, o níž byla požádána Ivana Plíhalová, významná členka činohry Moravského divadla v Olomouci. „Po divácky úspěšném večeru se nám podařilo sehnat sponzora, který zafinancoval limitovanou edici sto padesáti výtisků knížky a CD nosiče. Zvláštností celého vydání je signatura každého kusu (ručně napsané očíslování každé knihy a podpis, stejně jako u grafických listů), vysvětlila autorka děl.

Celé vydání sponzorovala Galerie v podkroví. O grafickou úpravu knihy se postarala Renata Charousková ve spolupráci s grafikem Pavlem Kerlinem. „Pro úspěšnost celé akce a po domluvě s Literárním klubem v Olomouci, zastoupeným Bohumírem Kolářem, jsme se rozhodli uspořádat v květnu letošního roku podobné setkání s tím rozdílem, že si s Irenou prohodíme tvůrčí pořadí. Já nejprve vytvořím grafiky a ona se jimi bude inspirovat k sepsání textů.

Zda to budou básně, nebo povídky, ještě není upřesněno, protože nyní je vše ještě v pracovním procesu. Hudbu k našim dílům složí hudebník Milan Bator. Celá akce bude uspořádána na počest životního jubilea autorky textů a na této akci bude prezentována i právě vyšlá knížka básní, obrazů a hudby „Z jednoho pramene“ řekla závěrem Renata Charousková.

Autor: Markéta Charousková

31.3.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Šestý ročník rodinného festivalu Rockem proti přehradě v Nových Heřminovech.
1 39

OBRAZEM: Nové Heřminovy Rockem proti přehradě

Rychlovlak. Ilustrační foto.

Proč nejezdí vlaky rychleji

Naučná stezka Kabátův kopec připomene také cvičiště sovětských okupačních vojsk

Máme si působení sovětských okupačních vojsk v našich městech připomínat, nebo se raději snažit na tyto události zapomenout?

OBRAZEM: Sraz historických vozů Škoda v Bruntále

/FOTOGALERIE/ Náměstí Míru v Bruntále zaplnily skoro dvě stovky vozů Škoda 110R Coupé.

Zesnulí v krnovském a bruntálském regionu

Vážení čtenáři, na webových stránkách Bruntálského a Krnovského Deníku přinášíme seznam zesnulých v našem regionu za uplynulé období.

OBRAZEM: Zvěřinové hody v Razové

Na dobrotách ze zvěřiny si pochutnávali lidé v Mysliveckém domě v Razové. Tamní myslivci připravili v sobotu 19. srpna pro návštěvníky posezení jak uvnitř v prostorném sále, vyzdobeném trofejemi, tak i venku na lavičkách pod přístřešky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení