VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kněz Peter Krenický bude besedovat o dění na Ukrajině

Krnov – Málokdo zná poměry na Ukrajině tak dobře jako kněz Peter Krenický, který bude 12. května sloužit večerní mši v krnovském kostele minoritů.

8.5.2014 3
SDÍLEJ:

Slovenský misionář Peter Krenický.Foto: archiv Charita

Slovenský misionář Krenický před dvaceti lety začal působit na Zakarpatské Ukrajině. Není pouze duchovní, ale také se v odlehlých koutech Ukrajiny snaží pomáhat lidem, kteří žijí v nuzných podmínkách. Na jejich podporu vznikly projekty Adopce na dálku a Důstojný život, které podporují také stovky lidí z Krnovska.

Když Krenický rozvíjel tyto sociální projekty, našel partnery v Diecézní charitě ostravsko-opavské. Také díky charitativním sbírkám v našem regionu projekty dosud fungují, přestože po sedmnáctiletém působení v Tjačivském rajonu Krenický odešel v roce 2010 o dva tisíce kilometrů dál na východ Ukrajiny do Záporožské oblasti.

Protože Krenický díky charitativní práci v našem regionu navázal řadu osobních kontaktů například ve Městě Albrechticích, Zátoru i jinde, proběhla zde řada benefičních koncertů. V Krnově na podporu jeho projektů koncertovalo především Hudební sdružení Krnov pod vedením Václava Mičky.

Z výtěžku koncertu financoval například náročnou operaci chudé dívky. Zejména o ukrajinské děti se Krenický obětavě staral i za cenu vlastního strádání, protože od místních institucí nemůže očekávat žádnou významnější podporu. V současné době působí na východě Ukrajiny, kde pomáhá sociálně potřebným a podporuje tamní pečovatelskou i terénní službu.

„Petr Krenický si naší pomoci cení a chce se osobně seznámit s krnovskými občany, kteří jeho aktivity finančně podporují. Proto pořádáme setkání v pondělí 12. května v 18 hodin v minoritském kostele v Krnově, kde bude koncelebrovat mši. Po ní následuje beseda se zájemci o dění na Ukrajině. Petr Krenický bude vyprávět i o svých osobních zážitcích ze současné neklidné doby," uvedla Ludmila Čajanová za organizátory z KDU-ČSL a farního společenství v Krnově.

Peter Krenický pochází 
z východního Slovenska, kde vyrůstal v řeckokatolickém prostředí. Po vysvěcení na kněze získal oprávnění sloužit bohoslužby v západním (římskokatolickém) i východním (řeckokatolickém) obřadu. Působil jako kněz na Slovensku, absolvoval půlroční misionářskou školu 
v Polsku a sedm měsíců strávil jako kněz i v Česku v Podbořanech.

Rok duchovně dozrával 
v polském klášteře a pak po krátké zkušenosti práce s Romy na východním Slovensku odešel na Podkarpatskou Rus na Ukrajině.

Autor: František Kuba

8.5.2014 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zámek Slezské Rudoltice. Ilustrační foto.

Na zámku se setkají znalci památek, exkurze a seminář budou i pro veřejnost

Jindřich Štreit.

Štreit dnes na Sovinci vystaví smutný cyklus Tichá nemoc o rakovině prostaty

Užili si dovolenou i festivaly. Teď už krajští lídři vyhlížejí volby

/ANKETA, KANDIDÁTKY PRO VOLBY 2017/ Volby do Poslanecké sněmovny se uskuteční 20. a 21. října, do včerejška ale musely strany podat své kandidátky. Kdo jsou lídři v Moravskoslezském kraji a jak v létě nabírali síly do předvolebních soubojů?  

Na Dožínky můžete jet dvěma parními vlaky

Slezské Rudoltice – Obě parní lokomotivy Rešica i Malý Štokr vyrazí 19. srpna na dožínky ve Slezských Rudolticích.

Je přeložka silnice vodní dílo nebo dopravní stavba?

Přeložka silnice mezi Zátorem a Novými Heřminovy nezadrží povodně ani vodu v krajině. Přesto je při výkupu pozemků posuzována jako vodní dílo.

Vydejte se za zlatem do Suché Rudné

Dominantou Suché Rudné je dřevěná kaple Nejsvětější Trojice z roku 1720, která před deseti lety dostala novou šindelovou střechu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení