VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jogín otevřel svou přednáškou nové relaxační centrum

Krnov - Téma Harmonie těla, mysli a duše přilákalo desítky návštěvníků. Fascinovala je nejen samotná přednáška spojená s jógovým dechovým cvičením, ale také pobyt v netradičně členěném vnitřním prostoru vily.

14.10.2008
SDÍLEJ:

Luděk Zanáška svou přednáškou otevřel Relaxačně pohybové centrum ve Flemmichově vile. Návštěvníci v těchto prostorách mohli obdivovat, jak si architekt Otto Prutscher geniálně pohrál s propojením místností, chodeb a schodišť vily.Foto: DENÍK/Fidel Kuba

Luděk Zanáška je už jogín – pamětník. Je představitelem svazu Jóga v denním životě, který vychází z učení indického jogína Mahéšváránandy. Ten přizpůsobil indické jógové systémy a náboženství potřebám Evropanů. Překvapivě mu bylo umožněno působit v Československu už v době hluboké normalizace v sedmdesátých letech, takže dnes zde má Mahéšváránanda nejvíce stoupenců a žáků ze všech hinduistických učitelů.

Mahéšváránandovi v lednu 1990 poděkoval prezident Václav Havel za duchovní pomoc v těžké době. Luděk Zanáška v Krnově zavzpomínal, jak se počátkem 70. let v Opavě vytvořila skupinka zájemců o jógu, která stála u zrodu současného sdružení Jóga v denním životě.

Opavští příznivci jógy si tehdy přáli navázat kontakt s nějakým centrem v Indii, které by jim zprostředkovalo autentická cvičení a duchovní vedení. Dozvěděli se, že ve Vídni právě zřizuje takové jógové centrum Mahéšváránanda. František Vaněk z opavské skupiny na služební cestě ve Vídni vyhledal mladého hinduistického mnicha Mahéšvaránandu a domluvil s ním první návštěvu Československa v březnu 1973. Tak se ještě ani ne třicetiletý Mahéšváránanda poprvé setkal s českými jogíny v jednom opavském bytě.

Mahéšváránanda je žákem mistra Maháprabhudžiho, jenž je v Indii považován za světce. Svým českým žákům vyprávěl o životě v Indii i o tom, co čeká člověka, který se rozhodne pro cestu jógy. Pak začaly první veřejné jógové semináře, většinou ve školních tělocvičnách. Tam už Mahéšváránanda učil jógová cvičení ásany a učil Čechy zpívat indické mantry. Musel být ale opatrný, protože při každé žádosti o vízum do Československa musel podepsat prohlášení, že zde bude jen cvičit jógu, ale nesmí při tom mluvit o bohu. První oddíl jógy vznikl při TJ Olomouc.

Zájemci o Mahéšvaránandovu jógu se setkávali na malé usedlosti nedaleko Zlína. Patřil k nim i Luděk Zanáška. „Pro mě, stejně jako pro každého duchovně hledajícího člověka, je setkání s mistrem velice důležité. Tehdy jsme měli poprvé příležitost se setkat se skutečným svámím z Indie. Netrpělivě jsme ho očekávali s pocitem, že se dočkáme něčeho tajemného a exotického. Překvapilo nás, že byl tak mladý. Svámí Mahéšvaránanda nám nabídl náročný program: ásany, meditace, zpěv i přednášky dlouho do noci. Seznamoval nás s různými technikami. Přiznal se, že původně chtěl v Evropě vyučovat kundalíní jógu, založenou na práci s energetickým systémem čaker nebo krijajógu, která se opírá o vůli. Brzy ale poznal, že jsme tělesně i mentálně příliš odlišní od Indů, jsme pro tyto jógové systémy moc emotivní a nepokojní. Proto upustil od svého záměru a začal pracovat na novém systému Jóga v denním životě, který přizpůsobil jógu pro západního člověka,“ zavzpomínal na začátky jogín Luděk Zanáška z Kopřivnice.

Mnohé krnovské posluchače Zanáška překvapil tím, že pořádá jógové semináře nejen v kulturních a duchovních centrech, ale také ve věznicích, které často navštěvuje. Dnes je českým centrem hnutí Jóga v denním životě ášram na zámku ve Střílkách na Kroměřížsku. Krnovští příznivci jógy se těší na další akce ve Flemmichově vile.

Autor: František Kuba

14.10.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Zápolení traktorů se chystá na zátorské traktoriádě

Ilustrační foto.

Skauti vyrazí vlakem Křížem krážem republikou

Ukončení zámecké sezóny v Janovicích

Závěr sezony na zámku v Janovicích bude patřit divadelnímu představení Věnce, s kterým přijede polský divadelní soubor Troche Lipa.

Na kole na úřad i do kostela

Stovky věřících z celé republiky se v neděli 17. září vydaly do kostela bez auta. Zapojili se do desátého ročníku ekumenické akce Do kostela na kole.

Hasiči společně darovali krev

Darovat krev přišlo v Bruntále patnáct dobrovolných hasičů.

Malované zpívání

Práce žáků Základní umělecké školy Bruntál mohou vidět diváci na nové výstavě v Galerii v kapli v Bruntále, výstava má název Malované zpívání 2.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení