VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dotace čekají na žádosti majitelů kulturních památek

Krnovsko - Ministerstvem kultury byl letos opět vyhlášen dotační program „Podpora obnovy kulturních památek prostřednictvím obcí s rozšířenou působností.“

25.2.2011
SDÍLEJ:

Kaplička v Horních Povelicích září novotou díky dotačnímu programu ministerstva kultury, který na Krnovsku běží už čtvrtým rokem. Na snímcích můžeme srovnat kapličku před a po renovaci. Foto: Lenka Bednářová

Žádosti na Krnovsku vyřizují památkáři na krnovské radnici.

Tento program běží již čtvrtým rokem a díky jemu se podařilo na Krnovsku obnovit již hezkou řádku památkových objektů.

Letos se bude rozdělovat téměř milion korun.

A co by měl majitel památky udělat, aby dotaci získal? Především by si měl ověřit v Ústředním seznamu kulturních památek ČR, zda jeho majetek je skutečně památkou, a zda se tedy na něj dotační program vztahuje.

Seznam památek podle jednotlivých okresů je zveřejněn na http://monumnet.npu.cz/pamfond/hledani.php.

„Ke každé žádosti o příspěvek je potřeba vyplnit formulář a doručit ho v termínu Městskému úřadu Krnov. Uzávěrka žádostí do prvního kola je 28. února, příjem žádostí pro druhé kolo končí 30. dubna.

Potřebné informace, konzultace i metodickou pomoc poskytuje vlastníkům ministerstvo kultury i obecní úřady obcí s rozšířenou působností, tedy v našem případě městský úřad Krnov,“ uvedla referentka státní památkové péče Lenka Bednářová z krnovského odboru regionálního rozvoje.

Finanční prostředky poskytuje ministerstvo formou účelových příspěvků. Peníze jsou určeny na zachování a obnovu nemovitých kulturních památek, které se nalézají mimo památkové rezervace a zóny. Žadatelem o poskytnutí příspěvku může být pouze vlastník památky.

Žádat lze také o prostředky na opravu varhan či oltáře, pokud jsou pevně spojeny se stavbou, která je kulturní památkou.

Z programu ale nelze hradit náklady na modernizaci objektů, zřizování obytných podkroví, zateplování, vytápění nebo rozvody, úpravy veřejných prostranství a komunikací, ani pořízení stavebně - historického a restaurátorského průzkumu či projektové dokumentace.

Minimální podíl vlastníka je deset procent z nákladů, k nimž se váže poskytnutý příspěvek. Minimální výše příspěvku je 50 tisíc Kč.

Autor: František Kuba

25.2.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hydrolog Jan Unucka z Českého hydrometeorologického ústavu.

Hydrolog Jan Unucka: Doprava a kvalita vody je věčný problém

Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nová parkovací místa v Bruntále

Bruntál – Motoristé v Bruntále se dočkají dalších parkovacích ploch. Na některých místech ve městě by mělo do konce podzimu vzniknout až na šedesát parkovacích míst.

Dračí lodě na Hartě

Hladina a břehy přehrady Slezská Harta se opět promění na scénu se skvělou podívanou. V zátoce u Leskovce nad Moravicí proběhnou o víkendu 25. až 27. srpna závody dračích lodí. Zábava je to jak pro závodníky, tak i pro diváky.

Anděl Páně na náměstí

Na náměstí Míru v Bruntále se chystá akce Loučení s létem.

Den obce ve Staré Vsi

Obecní oslavy Staré Vsi proběhnou v sobotu 26. srpna od 14 hodin v tamním kulturním domě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení