VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Děkovná mše 
za unikátní fresky

Hrozová – Nález fresek v hrozovském kostele se před dvěma lety stal senzací. Patří totiž k nejstarším v kraji. Měřítko, zachovalost i umělecké pojetí fresek dělá z Hrozové objev evropského významu. Malby z konce 13. století byly restaurovány v rámci česko
-polského projektu Fresky v Hrozové – unikát na hranici.

9.5.2015
SDÍLEJ:

Soubor fresek ze 13. století patří k nejdůležitějším objevům posledních desetiletí. V rámci kraje jsou fresky nejstarším známým dílem nástěnného malířství. Restaurování obrazů nezměrné hodnoty v neděli 10. května od 10 hodin zakončí děkovná mše.Foto: Dagmar Návratová

Práci archeologů, památkářů a restaurátorů završí 10. května v 10 hodin děkovná mše, kterou od Hrozové slouží generální vikář Ostravsko-opavské diecéze Martin Davida. Veřejnost si při této příležitosti může poprvé prohlédnout v celé kráse zrestaurované fresky, ve kterých se mísí románské a gotické vlivy.

Z toho znalci usuzují, že se na výzdobě kostela podílelo několik malířů, pravděpodobně různého věku nebo různých uměleckých škol. Objednavatelem fresek byli zřejmě pánové z Fulštejna. „Pánové z Fulštejna se koncem 
13. století pohybovali stejně obratně jak na dvoře českých králů Přemysla Otakara II. a Václava II., tak v okolí přemyslovského opavského vévody Mikuláše I.

Soubor fresek ze 13. století patří k nejdůležitějším objevům posledních desetiletí. V rámci kraje jsou fresky nejstarším známým dílem nástěnného malířství. Restaurování obrazů nezměrné hodnoty v neděli 10. května od 10 hodin zakončí děkovná mše.V Hrozové ovšem Fulštejnové vystupovali i jako špičkoví ministeriálové své lenní vrchnosti, olomouckých biskupů," představuje zadavatele středověkých fresek nová informační brožura Středověké nástěnné malby v kostele sv. archanděla Michaela v Hrozové.

Průzkum kostela v Hrozové začal v roce 2011. Předcházela mu oprava střechy a fasády.Vzhledem ke stáří kostela se počítalo s významnými nálezy, ale první fragmenty, které odhalily sondy pod vrstvami omítky, všem vyrazily dech.

Autor: František Kuba

9.5.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zámek Slezské Rudoltice. Ilustrační foto.

Na zámku se setkají znalci památek, exkurze a seminář budou i pro veřejnost

Jindřich Štreit.

Štreit dnes na Sovinci vystaví smutný cyklus Tichá nemoc o rakovině prostaty

Užili si dovolenou i festivaly. Teď už krajští lídři vyhlížejí volby

/ANKETA, KANDIDÁTKY PRO VOLBY 2017/ Volby do Poslanecké sněmovny se uskuteční 20. a 21. října, do včerejška ale musely strany podat své kandidátky. Kdo jsou lídři v Moravskoslezském kraji a jak v létě nabírali síly do předvolebních soubojů?  

Na Dožínky můžete jet dvěma parními vlaky

Slezské Rudoltice – Obě parní lokomotivy Rešica i Malý Štokr vyrazí 19. srpna na dožínky ve Slezských Rudolticích.

Je přeložka silnice vodní dílo nebo dopravní stavba?

Přeložka silnice mezi Zátorem a Novými Heřminovy nezadrží povodně ani vodu v krajině. Přesto je při výkupu pozemků posuzována jako vodní dílo.

Vydejte se za zlatem do Suché Rudné

Dominantou Suché Rudné je dřevěná kaple Nejsvětější Trojice z roku 1720, která před deseti lety dostala novou šindelovou střechu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení