Jednotka každý rok vyjíždí zhruba k třiceti zásahům. Nejedná se však pouze o požáry, stejně jako celá řada jiných sborů jsou Andělskohorští přivolávání k likvidaci popadaných stromů, nebezpečného hmyzu či živelných pohrom.

Kozlův hasičský počin - hlasujte zde.

Bezmála stotřicetiletou historii sboru přerušila jen válka

Historie místního sboru sahá až k roku 1873, kdy byl spolek dobrovolných hasičů v Andělské Hoře založen. To bylo ještě za starostování Franze Klementa.V srpnu 1886 bylo rozhodnuto o stavbě nové budovy pro hasiče. Dne 2. července 1933 proběhla v obci velká slavnost k 60. výročí založení sboru, které se zúčastnilo mnoho lidí z obce i okolí. K důležitým milníkům patří také obnovení činnosti sboru po druhé světové válce, kdy činnost upadla odchodem mužů do války. První poválečné cvičení se uskutečnilo v dubnu 1947.

Požáry, nehody i hmyz. To vše řeší hasiči

Sbor má nyní šestadvacet členů, přičemž ve výjezdovce je stále mezi čtrnácti a šestnácti hasiči. Velitelem této zásahové jednotky je Miroslav Šimončík. Jak už bylo výše uvedeno, každoročně vyjíždějí hasiči k třiceti zásahům. Zdaleka nejde jen o zásahy ve vlastní obci, zdejší jednotka zasahuje také v Suché Rudné, Vrbně pod Pradědem, Rudné pod Pradědem a celé spádové oblasti. Poslední registrovanou akcí je požár nízké budovy ve Vrně pod Pradědem, kde se likvidace požáru zúčastnily čtyři zasahující jednotky.

O hasičích z bruntálského okresu čtěte zde.

„Neexistuje žádný důležitější či méně důležitý zásah. Takhle to hasič prostě nebere a brát ani nemůže,“ uvedl Miroslav Šimončík, který se většiny zásahů účastní. „Teď v létě bylo nejvíce výjezdů kvůli vosám a dalším druhům nebezpečného hmyzu, několikrát jsme asistovali jako technická pomoc při různých akcích. Počátkem prázdnin jsme byli u autohavárie, na konci prázdnin ten požár. Trošku nám pokulhává práce s mládeží, protože je taková hektická doba. Dva členové našeho sboru se však v rámci projektu Hasík podílejí na preventivně- výchovné činnosti na školách, takže alespoň tímto způsobem na mládež působíme“ uvedl Šimončík.

K současné výbavě JSDH Andělská Hora patří výjezdový vůz CAS 24 Š 706 RTHP, Citroen Jumper, Lada Niva 4×4, vozidlová vysílačka Motorola GM 360, kapesní vysílačky, motorová pila, dýchací přístroj a další vybavení. Hasiči z Andělské Hory jsou připraveni kdykoliv zasáhnout.

Výzva dobrovolným hasičům: Podělte se o své příběhy

Vzhledem k tomu, že není snadné spojit se s veliteli či členy mnohých jednotek dobrovolných hasičů v našem regionu, žádáme tímto všechny sbory, o kterých jsme dosud nepsali a nebo ty, které mají různé zajímavé příběhy, aby nás kontaktovali na emailu: krnovsky@denik.cz. Předem děkujeme a těšíme se na další spolupráci.

Kozlův hasičský počin
V nejčerstvější paměti má Miroslav Šimončík zásah ze 27. dubna, kdy v Andělské Hoře vzplála skládka komunálního odpadu za městským úřadem. U požáru zasahovaly kromě místních hasičů také jednotky ze Světlé Hory, Bruntálu a Vrbna pod Pradědem. Právě rychlý výjezd a zásah sboru z Andělské Hory zabránil možné katastrofě.

„Díky větru se oheň velice rychle šířit směrem k budově městského úřadu a obecní garáži. V té bylo uloženo množství pohonných hmot, traktor, sekačky na trávu a další majetek obce. Kdyby se oheň dostal do garáže, hrozila exploze, která mohla způsobit velké problémy. Naštěstí jsme na místě byli velice rychle a včasných zásahem jsme zabránili hrozícímu nebezpečí. K ujmě tak nepřišel žádný člověk ani majetek obce,“ popsal akci velitel místní jednotky Miroslav Šimončík.

Tomáš Marný