VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dobrovolní hasiči nezahálejí ani v zimě

Karlova Studánka /FOTOGALERIE/ -Sbor dobrovolných hasičů Karlova Studánka patří mezi nejmladší v celém regionu. Založen byl jako jeden z posledních předválečných sborů a o datu vzniku se dlouho polemizovala.

9.12.2009
SDÍLEJ:

Dobrovolní hasiči z Karlovy Studánky.Foto: Hasiči Karlova Studánka

Kroniky uváděly jako rok vzniku letopočet 1933. Jiné prameny uvádějí, že tzv. německá jednotka vznikla již roku 1931. Zanechajíc poválečných svárů, jednotka používá právě starší datum, jako oficiální termín svého vzniku.

Kozlův hasičský počin - hlasujte zde.

Poválečný odsun se podepsal také na jednotce v Karlově Studánce. Ta byla znovuobnovena až v roce 1947.

Původní úkol? Chránit dřevěné budovy!

Dobrovolní hasiči v Karlově Studánce byla založeni s primárním cílem, a to ochranou místních dřevěných budov před požáry a jinými událostmi. Po založení bylo ve sboru osmapadesát mužů a čtrnáct žen. Z toho vyplývá, že členství v jednotce bylo prestižní záležitostí.

Dnes má jednotka osmnáct členů různých věkových skupin. Aktivní jádro sboru však tvoří výjezdová jednotka, která je zařazena mezi Jednotky požární ochrany druhého stupně, což znamená, že je na úrovni krnovských či bruntálských dobrovolných sborů. Ve výjezdové jednotce je dvanáct členů převážně z řad studentů.

Místo s cisternou jezdí terénním autem

O hasičích z bruntálského okresu čtěte zde.

V novodobé historii sboru je tahounem jednotky její velitel Martin Chuda. Oficiálním šéfem, starostou, sboru je Michal Macek. Současně mají dobrovolní hasiči v horské oblasti k dispozici dvě výjezdová vozidla. Cisterna CAS 25 bohužel již nesplňuje na ní kladené nároky.

„Bohužel cisternu máme v nepojízdném stavu. K dispozici tak máme lehké terení vozidlo UAZ, jež je předěláno na vozidlo hasičské, určené do nejnáročnějšího a nejdrsnějšího terénu. S ním jezdíme k zásahům nejčastěji,“ podotkl starosta sboru Michal Macek.

Hasiči z Karlovy Studánky se snaží být i bez dostatečné techniky aktivní. V zimě pořádají oblíbenou pohárovou soutěž hasičů, jež je díky drsnému počasí daleko náročnější. Samozřejmě se podílí na kulturním životě v obci, kde pořádají oblíbenou zábavu. Sami se připravují na hasičské soutěže v nichž slaví úspěchy i na krajské úrovni.

Kozlův hasičský počin
V živé paměti má široká veřejnost požár hotelu Hubertus nedaleko vodopádů v Karlově Studánce. Oheň v objektu ze dřeva napáchal obrovské škody a torzo hotelu stojí dodnes na místě. Jednotka při požáru podala fantastický výkon a asistovala profesionálům. „Škodám se bohužel nedalo zabránit. Oheň se šířil rychle. Dělali jsme, co jsme mohli,“ podotkl současný velitel jednotky Martin Chuda. Toto neštěstí nahrálo jednotce, která se dostala do podvědomí dotačního systému a začalo jí být přidělováno potřebné vybavení. To však dnes již pomalu dosluhuje.

Jaromír Kroutil

9.12.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hydrolog Jan Unucka z Českého hydrometeorologického ústavu.

Hydrolog Jan Unucka: Doprava a kvalita vody je věčný problém

Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nová parkovací místa v Bruntále

Bruntál – Motoristé v Bruntále se dočkají dalších parkovacích ploch. Na některých místech ve městě by mělo do konce podzimu vzniknout až na šedesát parkovacích míst.

Dračí lodě na Hartě

Hladina a břehy přehrady Slezská Harta se opět promění na scénu se skvělou podívanou. V zátoce u Leskovce nad Moravicí proběhnou o víkendu 25. až 27. srpna závody dračích lodí. Zábava je to jak pro závodníky, tak i pro diváky.

Anděl Páně na náměstí

Na náměstí Míru v Bruntále se chystá akce Loučení s létem.

Den obce ve Staré Vsi

Obecní oslavy Staré Vsi proběhnou v sobotu 26. srpna od 14 hodin v tamním kulturním domě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení