VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Plošina hasičů umožnila záchranu pracovníků uvězněných na zámku

BRUNTÁL - „Při pracích v depozitu na bruntálském zámku hoří. Dva zaměstnanci si ohně všimli a chtěli jej uhasit.“ Takové hlášení dostali 18. května odpoledne bruntálští profesionální záchranáři.

29.5.2007
SDÍLEJ:

Hasiči trénovali zásah.Foto: DENÍK/Karel Janeček

Zaměstnanci se snažili s plameny bojovat, avšak neúspěšně. Požár se však rychle šířil. Oba se ocitli v místnosti obklopeni ohněm a nemohli ven. Jeden byl navíc v bezvědomí. Bylo nutné jej neprodleně dostat dolů. Jedna cesta vedla po žebříku k oknu zámku, druhá s nosítky po schodech nahoru. Taková byla modelová situace, kterou si hasiči procvičili v bruntálské historické budově v rámci oslav sta let založení muzea.

Řešit nastalý problém vyjeli spolu se záchranáři také zdravotníci a policisté. „Naší povinností je během pouhých dvou minut opustit zbrojnici, a to v plné výzbroji a výstroji,“ upozornil profesionální bruntálský záchranář Bohdan Mikulka. Na stanici je třeba vždy rozhodnout, které vozidlo konkrétně k dané události vyjede. Tentokrát se jednalo o cisternu s výsuvným žebříkem. „Ten měří rovných třicet metrů. Jsme dobře vybaveni, vyšší budova v Bruntále není,“ řekl Bohdan Mikulka. Během zásahu v tak extrémním počasí, jaké bylo v pátek, hasiči oděni do těžkých obleků ztratí i dva až tři litry tekutin. Vždyť na sluníčku bylo rovných čtyřicet stupňů celsia. I takový mají záchranáři život. Navíc se při zásahu mohou nadýchat kouře a dýmu. Zplodiny se mohou projevit až po čase a členům zásahu ublížit až dodatečně.

Bohdan Mikulka celý zásah popsal veřejnosti přímo při akci. Spolu se svým bratrem Štěpánem je požárním preventistou. Oba pořádají přednášky nejen ve školách, ale i pro instruktory v rámci preventivně výchovné činnosti v oblasti požární ochrany a ochrany obyvatelstva. To vše mimo svou hlavní pracovní náplň, kdy nasazují spolu s dalšími kolegy z okresu své životy při různých nebezpečných situacích. Bratři jsou spolu s psychologem Miroslavem Piňosem autory publikace Výchova dětí v oblasti požární ochrany, kterou vydalo Ministerstvo vnitra – generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR. Jsou zároveň i autory projektu Komplexní program výchovy dětí v oblasti požární ochrany a prevence. Ten vznikl v roce 1996 a od roku 2000 jej realizuje občanské sdružení Citadela Bruntál s již zmíněným psychologem Miroslavem Piňosem.

29.5.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

ON-LINE rozhovor s Ladislavem Velebným, kandidátem ČSSD na poslance PČR

Tento týden představíme prvňáčky ze ZŠ Jesenická, Bruntál

Spolu se začátkem nového školního roku odstartoval ojedinělý projekt Deníku, který má ambice stát se stejně oblíbeným a úspěšným, jako jsou například Miminka - pravidelné série fotografií novorozeňat z českých porodnic.

Bobři vyvolávají emoce. Mnozí rybáři je vidí neradi

Před lety mnozí vítali návrat bobra do přírody, dnes bývá často trnem v oku zejména rybářům.

AKTUALIZOVÁNO

ON-LINE rozhovor s Alfrédem Šrámkem, kandidátem na poslance za Realisty

JUDr. Alfréd Šrámek, kandidát na poslance za Realisty byl hostem on-line rozhovoru Deníku.

V krnovském babyboxu našli holčičku a vzkaz, že je to Andrea

V krnovské nemocnici je už pět let k dispozici babybox, do kterého mohou ženy anonymně odložit novorozence, pokud se o něj nechtějí nebo nemohou starat. Lékaři dohlédnou na zdravotní stav odloženého miminka a o jeho dalším osudu rozhodnou orgány sociální péče.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení