VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FRANTIŠEK KUBA

František Kuba / Bruntálský a krnovský deník

redakce krnov, Horova 1, 794 01 Krnov

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Tajemství skryté na půdě Střeleckého domu: kotelna

/FOTOGALERIE/ Veřejnost se poprvé v historii mohla podívat na ochozy a na půdu Střeleckého domu v Krnově. Víte, proč tato slavná stavba nemá kotelnu ve sklepě, ale na půdě?

POZNÁMKA FIDELA KUBY: Co nelze přeložit

Vyprávění pamětníků je pro mě výlet do minulosti. Minulý týden jsem šel na pivo s Kurtem Schmidtem, který se narodil v Krnově za první republiky.

Vzpomínka na koncerty Věry Špinarové v Krnově

Jedním z míst, kde se zapsaly do srdcí posluchačů nezapomenutelné koncerty Věry Špinarové, je také Krnov. Zpěvačka sem jezdila několik desetiletí.

Festival Expediční kamera

Expediční kamera je filmový festival, který navštíví přes dvě stě českých a slovenských měst. Krnov mezi nimi nesmí chybět.

Krnovské infocentrum pro turisty brzy čeká stěhování

Prázdný objekt, který se nachází v centru Krnova mezi rybářským obchodem a kavárnou Malé Café v řadě měšťanských renesančních domů, čeká nové využití.

Před padesáti lety byla v nové krnovské sodovkárně vyrobena první láhev Kofoly

/HISTORIE/ V roce 1967 byl v Československu poprvé vyroben salám Vysočina. Poprvé byl veřejnosti představen prototyp motocyklu Jawa 90. Před padesáti lety také v Krnově sjela z výrobní linky první láhev Kofoly.

Krnovští skauti nabídnou ptákům vlastnoručně vyrobené budky

Skauting úzce souvisí s poznáváním přírody a ochranou životního prostředí. Skautský oddíl Krnovská trojka pozval zájemce z řad veřejnosti do své klubovny, aby společnými silami podpořili hnízdění ptactva v místech, kde rychle ubývá dutých doupných stromů.

Hans Adam II. je vévoda krnovský

Vládnoucí kníže má podle ústavy lichtenštejnského státu nárok na titul vévody krnovského. Příští týden kníže navštíví náš region.

Priessnitz představí své nové album

Po vydání poslední řadovky Stereo přichází z Jeseníků další dávka syrové uhrančivosti. Pod názvem Beztíže své studiové album natočila kultovní kapela Priessnitz.

Cestující čeká výluka na trati z Krnova do Olomouce

Provoz vlaků na železniční trati z Krnova přes Bruntál do Olomouce na více než měsíc zkomplikují výluky, naplánované kvůli opravám. První ze čtyř výluk začala už v pondělí 20. března a poslední etapa oprav skončí 25. dubna.

Přehrada je také politické téma

Heřminovská přehrada má přívržence i odpůrce. Ti s kritickým postojem k plánované nádrži mají problém: koho volit?

Zesnulý kardinál Miloslav Vlk se před lety setkal s biskupy v Krnově

Ostatky zesnulého kardinála Miloslava Vlka jsou dnes vystaveny v pražské katedrále. Pohřeb se odehraje v sobotu. Na jeho odkaz můžeme vzpomínat také v Krnově, kde pobýval v roce 2003.

Dopady kůrovcové kalamity

Česká televize v neděli premiérově odvysílala pořad Nedej se s názvem „Lesy bez budoucnosti?" Hledá příčiny kalamity, která decimuje smrkové lesy v našem regionu.

Krnovská lékárna nezavře už ani o svátcích

Pacienti, kteří budou potřebovat léky o státních svátcích, si je mohou vyzvednout v nemocničních lékárnách krajských nemocnic. Tedy i v Krnově.

Kostely v regionu se otevřou, k dispozici bude i průvodce

Třicet kostelů, chrámů a poutních míst v Moravskoslezském kraji se od května otevře veřejnosti i mimo bohoslužby.

Revoluční vlak zastavil i v Krnově

S tažením proti drogám je třeba začít u dětí. K tomu dospěli organizátoři jízdy protidrogového vlaku, zástupci kraje i města.

Navrhněte, koho má Krnov ocenit v kultuře a sportu

Kdo podle vás v uplynulém roce nejlépe reprezentoval Krnov v oblasti kultury a sportu? Pokud máte tip, můžete městu poradit s nominacemi na ocenění.

Jaký Krnov nám navrhovali nejlepší architekti před padesáti lety?

/HISTORIE/ Od odborníků na architekturu a urbanismus slýcháme nářky, že se Krnov v posledních desetiletích rozvíjel nekoncepčně až chaoticky. Letos uplyne padesát let od největší architektonické soutěže.

Zesnula boromejka Darie, zdravotní i řádová sestra

Albrechtická nemocnice je jediná, kde mohly i za komunistického režimu oficiálně pracovat řeholnice. V neděli 12. března zesnula boromejka Darie Anastazie Karchová, oblíbená zdravotní sestřička i řádová sestra.

Zdá se, že obchvat Krnova už opravdu postaví

„Obchvat Krnova se brzo bude stavět!" opakovalo se tak dlouho, než v roce 2010 ministr dopravy Vít Bárta projekt poslal k ledu.

POZNÁMKA FIDELA KUBY: Naše zahrádky

Za války obvykle kolabuje zásobování potravinami. Proto už za osvícenství panovníci mysleli na nouzové samozásobování měst. Podporovali zakládání zahrádek, vinic i sadů a nařizovali vysazování ovocných alejí kolem silnic.

Největší hráz od dob Slezské Harty

U Karlovic na Kobylím potoce právě začala výstavba suché nádrže Jelení. Bude to největší hráz od dob Slezské Harty.

Opileckou ostudu tropili muži i ženy, staří, mladí a i řidiči

Krnovské strážníky i policisty v uplynulém týdnu zaměstnávaly nejrůznější opilecké eskapády. Jeden opilec slyšel tikat kontejner, další rozbíjel výlohy. V opilosti bourali autem i kolem, utíkali z nemocnice.

Chystá se kácení u hřbitova

V příštím roce se u krnovského hřitova počítá s rozšířením tras pro pěší, přemístěním autobusové zastávky a zvýšením kapacity parkoviště. Už nyní se tu ale bude kácet jedenáct velkých stromů, které mají obvod až 213 centimetrů.

Družina děti baví

Děti ze školní družiny při základní škole Žižkova měly zajímavé jarní prázdniny.

Je protidrogový vlak jen drahá pouťová atrakce?

Moravskoslezský kraj i Město Krnov podpořily protidrogový vlak, který přijede od středy 15. do pátku 17. března na krnovské nádraží. Řada odborníků na protidrogovou prevenci před ním varuje. Prý je neefektivní a příliš drahý.

Patříme k posledním okresům, kde ještě nemocnice nemá magnetickou rezonanci

Krnovská nemocnice se brzy dočká parkoviště, nové lékárny i ambulancí. Její ředitel Ladislav Václavec upozorňuje, že by si už zasloužila také magnetickou rezonanci.

„Makejte," vzkázal Jan Masaryk do Rudoltic půl roku před smrtí

Českými lvy oceněný film Masaryk zvedl vlnu zájmu o osobnost a záhadnou smrt Jana Masaryka. Ve Slezských Rudolticích opatrují jeho dopis.

Po modernizaci trati se oprav dočká i krnovské hlavní nádraží

Zatímco znalci železniční nostalgie umí ocenit retro atmosféru krnovských nádraží, běžní cestující by spíš uvítali zázemí odpovídající 21. století.

TÉMA: Přítomnost a budoucnost zdravotnictví

Zdravotnictví v našem okrese se zásadně změnilo. Z honosných sanatorií na Žárech nebo na Ježníku, kde si léčili zaprášené plíce hrdí horníci, jsou dnes jen opuštěné budovy. Nemocnice Bruntál, kdysi chlouba Okresního ústavu národního zdraví (OÚNZ), skončila v rozvalinách. Naopak krnovská nemocnice se dynamicky rozvíjela.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies